субота, 28 березня 2020 р.

Бружмель потрапив в реанімацію

Бружмель потрапив в реанімацію

В минулому пості я згадав свої сорти жимолості, або козолиста, як підказали друзі з Фейсбука. Козолист українською мовою. Я так зрозумів, що це загальна назва багатьох видів. Вікіпедія підказує, що саме жимолость їстівна українською бружмель їстівний.

Як би там не було, а один з моїх бружмелів почав здавати позиції. На перших порах він був ось такий бружмель, але раптово молоденькі пагони зів'яли.

Затривоживись, що втрачу сорт, я розкопав посаджений восени кущик. Хрущів там не було, корінці, наче живі. Хоч нового приросту немає.

Нижче зів'ялих пагінців, трохи вище від шийки стовбурця, попрокидалися маленькі бруньки. Надія є.

І ось моя Гордість Бакчара потрапила в реанімацію. Була посаджена в горщик, полита і накрита поліетиленовим пакетом для підтримання вологості.

Кілька разів на добу я знімаю накриття, щоб кущик як слід провітрювався. Вдень на годинку-дві виношу на двір, щоб він загартовувався, звикав до ультрафіолету і природньої вологості повітря.

Побачимо, що з цього вийде. Дуже не хотілося б втратити сорт. Адже чим більше сортів тим більша ймовірність гарного запилення кожного з них.

Що характерно - в мене ж був до цього кущик бружмеля. Не сортовий. Мені його дала одна моя гарна знайома. Вона привезла кущики жимолості з Камчатки. Не витримав кущик минулого літа. Треба міняти підхід до її вирощування. Можливо мульчувати товщим шаром мульчі. мульча не дасть пересушитися і загинути корінцям.

Ще кілька думок я висловив в пості Жимолость їстівна. До цієї культури потрібно "підбирати ключик".


Ще один кущ, який потрапив в "реанімацію" це молоденький кущик винограду сорту Низина. Йому не поталанило з розтауванням. Я його посадив в місці де Сонце світить лише пів дня. Решту часу він був в тіні.

Крім того до нього несподівано добралася собака, яка нащось його брутально обгризла. Коли я його побачив то подумав, що він загинув, але подумав, що могли залишитися сплячі бруньки. Кущик мав вигляд досить жалюгідний.

І що Ви думаєте? Через два тижні "вистрілила" брунька заміщення. Є надія, що Низина виживе.

В мене була ситуація коли я кілька років підряд рятував кущик винограду сорту Солярис. А потім кущик пішов в ріст і почав плодоносити.

Тут головне, щоб у рослини були не пошкоджені бруньки і камбіальні тканини. Вистачило ресурсів пустити нові пагони і відростити корінці. З часом рослина може вдало регенерувати.


вівторок, 24 березня 2020 р.

Моя жимолость в березні

Моя жимолость в березні

Минулої осені я дістав кілька кущиків жимолості різних сортів. Спокусило те, що ягоди цього куща достигають найпершими в сезоні, а самі кущі морозостійкі і практично не вражаються хворобами.

В результаті в садку з'явилися такі сорти: Дует, Ленінградський велетень, Донька велетня і Гордість Бакчара.

На зиму я їх трохи накрив листям, жимолость холоду не боїться. Взимку сильних морозів не було, температура не опускалася нижче -14 градусів. Я був впевнений, що якщо посадковий матеріал якісний, жимолость впевнено перезимує.

Так і сталося. З настанням перших теплих днів бруньки пішли в ріст. Правда, ченез деякий час, на одному з кущиків маленькі пагінці зів'яли, вже не знаю з якої причини. Не хотілося б його втратити. Один же кущик надумав рясно цвісти - довелося позривати квіти - кущики дуже маленькі і не витягнуть врожаю.

Кілька останніх днів вночі були мінусові температури. Вдень холодно і дме холодний сухий вітер. Холод кущикам не страний, а от сухість для неї дуже не комфортна. В мене колись був один кущик жимолості, правда камчатського підвиду, так він загинув одного літа, хоч я його, наче, поливав. Не любить вона суховіїв і сильної спеки.

Ще кілька днів протримається холодна погода з морозом вночі. Буду на ніч накривати ящиками - навіщо ризикувати.

В мене є і жимолость запашна, або капріфоль. Її ще називають декоративною жимолостю. В неї витке стебло і червоні, неїстівні ягоди. А от квіти в неї гарні, запашні. Вона теж не вибаглива. Плететься на тин і радує перехожих квітами. Її теж не потрібно вкривати не зиму.

P.S. Jurko Senjuk підказав: жимолость на українській мові козолист. Також Вікіпедія підказує, що саме їстівна жимолость ще називається бружмель їстівний. Як би там не було більшість людей знає цю рослину, як жимолость. Я думаю, що в деяких місцях люди цю рослину і незивають, як бружмель. Таке враження, що ця назва з білоруської мови.


пʼятниця, 20 березня 2020 р.

Про маски

Про маски

З кожним днем все білье людей починає ходити в масках. Їх все ще не багато, але помітно більше ніж було ще кілька днів тому.

Більшість людей вважає, що коронавірус не такий страшний, щоб від нього ховатися. Може так воно і є. Але елементарні захисні заходи не обтяжливі і не викликають дискомфорту, якщо дивитися на все це з гумором.

Люди, в кого є запас оптимізму, роблять сімейні фото на яких всі члени родини в масках. На згадку про ті часи коли ми всі боролися з вірусом. Буде що згадати.

А тим часом в аптеках масок немає. Я, чесно кажучи, не знаю наскільки вони критично потрібні, але і не зашкодять це точно. Прикро, що копієчна річ може стати дефіцитом на порожньому місті. В Фейсбуці люди нарікають на те, що перед виборами кандидати завалюють місто тонами передвиборчої агітації а на якусь банальну копієчну маску гроей не вистачає.

Важливо зберігати здоровий глузд і не вдарятися в крайнощі. Деякі починають бурчати на перехожих - в місті зовсім мало людей і відстань між людьми зазвичай кілька метрів, так що нічого страшного не відбувається. Людей в місті справді мало. Навіть в базарний день. Багато магазинів зачинені. Негативні емоції іноді можуть більше зашкодити ніж збудник.

Деякі сприймають заходи безпеки, як щось принизливе, або таке, що обмежує в чомусь свободу. Щось на зразок "ти цак встав і в пепелаці сиди" ("ти маску надінь і вдома сиди"). І в той же час ці самі люди в лікарнях користуються і масками і бахілами нічого негативного в цьому не вбачаючи. Особисто я спокійно дивлюся на такі речі. Навіть прикольно. Важче примусити себе не торкатися обличчя, не терти очі, бо коли не можна то завжди хочеться.

Мета всіх цих заходів зменити одноразове зараження людей. Вірус вже не спинити, люди будуть хворіти, як вони хворіють на грип. Важливо, щоб хворих не було занадто багато в якийсь момент часу, бо медичні заклади не впораються з напливом.

А тим часом закуповуються апарати вентиляції легень. Тестується вакцина. Вона, наче, вже створена в США, але до її впровадження ще далеко. Не швидкий це процес.

У людей починає вироблятися імунітет, в лікарів накопичується досвід. Час на стороні людей. Це ж не перший випадок нової інфекції. Тільки за останні роки свинячий грип, пташиний грип.

Між іншим, маску можна не тільки купити, або пошити. В інтернеті є багато лайфхаків на цю тему.

Читайте також: Covid-19 - злий умисел чи природній процес.


вівторок, 17 березня 2020 р.

Знову про коронавірус

Знову про коронавірус

З кожним днем все більше нагнітається атмосфера навколо поширення коронавірусної хвороби яка викликається вірусом Covid-2019.

Причому версії його походження висловлюються різні, часто надвзвичайно різні.

Найбільш малоймовірною мені видається створення цього віруса в одній з лабораторій в якості біологічної зброї. Буцімто в Ухані цей вірус потрапив з якогось дослідницького центру де він синтезувався в якості зброї масового ураження. Як варіант походження, який поширюють, в основному, російські ЗМІ вірус синтезував і підло підкинув китайцям всюдисущий, великий і страшний дядько Сем. Росія без того, щоб в усьому не звинуватити Америку ніяк не може.

Чому версія зброї масового ураження видається мені найменш вірогідною. Ну не дотягує цей збудник, щоб бути такою зброєю. Давайте порівняємо. Класична біологічна зброя це сибірська язва, або сибірка. Спори сибірки зберегаються в землі багато десятиліть. Летальність при легеневому і шлунково кишечному ураженні близька до 100%.

За короткий проміжок часу сибіркою можна вбити великий відсоток населення в тому числі і боєздатного. Ще більше загине великої і малої рогатої худоби, яка ще більше сприйнятлива до сибірки.

Що ж до Covid-2019 то смертність від нього всього лише кілька відсотків. Так, ослаблених людей і людей похилого віку він вбиває аж у 15% випадків від інфікованих, але шестидесятилітніх дідусів і бабусь важко назвати боєздатним населенням. Коронавірус не стійкий. Зберігає життєздатність на різних поверхнях від кількох годин до кількох днів максимум. Знезаражується звичайним милом і пральним пороком.

Отже "змову", чи "зраду" можна відкинути. Лишається природний чинник. Зараження від диких тварин. Є версія, що від кількох видів тварин в організм "нульового пацієнта" потрапили два різних штами коронавіруса, які внаслідок рекомбінації генетичного матеріалу "породили" Covid-2019. За різними гіпотезами це могли бути кажани, змії, панголіни тощо. У китайців є звичка їсти все підряд.

Вірус справді небезпечний і до нього треба відноситися зі всією серйозністю, атже чим більше інфікованих тим більше шансів, що вірус мутує в ще більш небезпечний штам. Але, як я писав вище, це не біологічна зброя, яка здатна спустошувати цілі континенти. Так що вдарятися в паніку немає сенсу.

Як же, на мій погляд, будуть розвиватися події далі? Ще тижня зо два будуть підвищуватися заходи безпеки. Все в більшій кількості населених пунктів буде введено обмеження на пересування. Обмеження на рух транспорту, заборона на масові заходи. Все те, що і зараз тільки в більшій мірі.

Тижня через три-чотири ситуація досягне свого піку. Люди, мабуть, будуть звикатися з новим стилем життя. Заходи безпеки стануть більш слабкими і/або більш прийнятними для більшості людей. Інфікованих, можливо, буде більше, але і лікарі будуть набувати досвіду. Медицина почне боротися з пандемією в штатному режимі

Я думаю, що "навколовірусна" тяганина може продовжуватися досить довго. То ослаблятися, то знову активізовуватися. Ще пів року, може до кінця осені. Час покаже.

Описав один день в наому місті. Це вже стає нашою буденністю. Городище в умовах карантину.


Як я потрапив в прикордонники і що з цього всього вийшло, з продовженням

На війні ℜᏕᏕ Доброго дня, читачі. Давно не писав в блог. Більше року. Набагато більше. За цей рік багато що змінилося. Війна ввійшла в мо...