Суперечки навколо 5g
Або що краще: дивитися фільм Матриця маючи 4G чи самому бути в Матриці маючи 5G?
Нещодавно для себе відкрив дискусію навколо п'ятого покоління мобільного зв'язку, так званого 5G
Не хочеться розганяти "зраду" - хочеться розібратися що до чого. В Українській Вікіпедії є стаття 5G в котрій загалом описується ця технологія. Ось як починається ця стаття:
- 5G
- (5-те покоління мобільних мереж або 5-го покоління бездротових систем) — назва, яку використовують в деяких наукових працях і проєктах для позначення наступних телекомунікаційних стандартів для мобільних мереж після стандартів 4G/IMT-Advanced.
А далі йде загальна характеристика, основні показники, проектування, тестування і так далі - нічого такого особливого. В кінці, правда, маємо такий абзац:
- Теорії змов
- В 2020 році здобула поширення теорія змови про те, що начебто випромінювання радіо обладнання, що працює за стандартом 5G, сприяє поширенню вірусу SARS-CoV-2 і є причиною пандемії коронавірусної хвороби. Станом на початок квітня 2020 року лише у Великій Британії було зареєстровано близько 30 актів вандалізму проти стільникових башт та кілька спроб підпалу.
Як на мене ця теорія нарочито абсурдна. Жодна людина при здоровому глузді на повірить, що випромінювання здатне якимось чином сприяти виникненню пандемії чого б там не було. Тобто автори статті з Вікіпедії згадують якихось повністю неадекватних людей.
На цьому можна було б закрити тему, але не все так просто. Якщо трішки погуглити можна знайти бегато інформації про масштабні протести проти встановлення базових станцій 5G. Дивно, але я не пам'ятаю, щоб хтось сильно протестував проти введення 4G чи 3G. Про такі протести я взагалі не чув. На моїй пам'яті були протести проти встановлення базових станцій 2G, але це були протести дуже не значні, локальні. Мобільний зв'язок тоді був екзотикою і мешканці деяких будинків висловлювали невдоволення, бо підозрювали, що сигнал від базової станції буде заважати їм дивитися телевізор. Зокрема в Городищі люди не хотіли, щоб на трубі хлібзаводу встановлювали базову станцію Білайн. Всі ці конфлікти носили локальний, майже побутовий характер.
Інша справа протести проти встановлення 5G. Google в пошуку видає численні результати по багатьох розвинених країнах. Особливо по США, але не тільки. Взяти, приміром, Швейцарію. Здавалося б взірець благополуччя, пряма демократія і всі атрибути до неї. І що ми читаємо: "У Швейцарії протестували проти мобільної мережі 5G". З чого б це?
Хочеться розібратися, адже люди протестують не тому, що баяться перешкод в перегляді телепередач. Протестувальники тривожаться за більш суттєві речі.

Що такого в 5G, чим вого суттєво відрізняється від інших поколінь зв'язку. Ну... Та ж Вікіпедія пише, що технологія використовує інший частотний ресурс, що використовуються вузьконаправлені антени. Вузьконаправлені антени то таке, а от частоти від тридцяти до трьохсот гігагерц це вже може і насторожити. Зараз, я так розумію, планується до 100 гігагерц, але не суть. Міліметровий діапазон. Наші банальні мобілки використовують частоти порядку 0,9-1,8 гігагерц - щось в таких межах. Плюс мінус. Причому чим менша частота тим повільніше затухає сигнал, базова станція "далі бере" але і пристроїв можна "повісити" на таку частоту набагато менше. Тому низькі частоти використовуються на базових станціях вздовж трас. 0,9 гігагерц і навіть 0,85. В містах же намагаються встановлювати базові станції з вищою робочою частотою. На цю частоту можна "повісити" більше пристроїв а більшу швидкість затухання можна компенсувати більш щільним розташуванням базових станцій. Пишуть, що 4G можуть використовувати частоти біля 6 гігагерц.
У технології 5G використовуються частоти набагато більші, затухання сигналу буде великим і доведеться встановлювати базові станції дуже щільно. Так і передбачено.
Творці технології стверджують, що передавачі будуть малопотужними і радіохвилі не завдадуть шкоди здоров'ю. Деякі вчені сумніваються. Ось, приміром, характерна стаття "Технологія мобільного зв'язку 5G викликала питання у медиків". Наведу цитату з цієї статті:
Відомо, що хвилі близько міліметра не можуть проникнути глибоко в організм. З одного боку, це означає, що фактично виключено пошкодження внутрішніх органів. З іншого боку, вся поглинена енергія залишається в шкірі або рогівці ока. За деякими дослідженнями, потові залози на шкірі імовірно діють як антени.
Як би там не було а ми не радіобіологи і нам важко судити про такі речі. Можу лише висловити припущення, що міліметрові хвилі не іонізують.
Але є ще одна тривога, яка не пов'язана з біологічним впливом випромінювання 5G. Це проблема тотального контролю над населенням. Справа в тому, що 5G володіє колосальною пропускною здатністю і люди обгрунтовано бояться, що ця новітня технологія впорається з суттєвим потоком даних від кожної людини. Наприклад технологія буде дозволяти зчитувати багато біометричних даних з кожного громадянина в реальному часі. Через смартфон чи через вживлений чіп. Можете ввести в Google запит "чіпування населення" і пошуковик видасть Вам багато цікавого.
З цього приводу згадується фільм Сфера - наукова фантастика, яка , не дай Бог, збудеться...
Краще дивитися фільм Матриця маючи 4G ніж самому бути в Матриці маючи 5G.
Передбачається, що 5G буде дуже ефективним для просування інтернету речей. А що, якщо поступово такими речами стануть люди? Треба цього не допустити.
І ще одне питання. За чий рахунок буде цей банкет? Адже обладнання не дешеве а базові станції треба буде ставити дуже щільно. Це величезні гроші. Оператори будуть змушені інвестувати значні суми. Щоб якось повернути ці кошти будуть суттєво підніматися ціни послуг. Якщо уряди будуть фінансово чи якось ще допомагати, знову ж таки, гроші будуть братися з наших податків. Тобто все за рахунок кінцевого споживача. Який висновок лежить на поверхні? Дорога, сумнівна з точки зору екології і безпеки система, яка не надто потрібна пересічному громадянину і яку будуть запроваджувати за рахунок цього ж пересічного громадянина.
Я думаю, що технологія 5G в багатьох випадках може бути виправдана, а в деяких без неї, можливо, буде не можна обійтися. Али вкривати тисячі квадратних кілометрів лісом базових станцій якось не рентабельно.
Ця технологія в більшості випадків надлишкова. А чудове 4G вже служить людям. 4G назвали LTE, тобто "довготерміновий розвиток". LTE можна розвивати і розвивати і ця технологія зможе виріити більшість завдань які будуть виникати в майбутньому.
Давайте якось узагальнимо те, що написано вище. Ми згадали три аспети - перечислимо їх:
- Санітарно-біологічний
- На мою думку 5G, скоріш за все, не буде нести загрози людському здоров'ю якщо дотримуватися всіх норм. Але це лише моя думка. Треба детальне дослідження. Не дарма деякі фахівці наполягають на додатковому спостереженні за впливом такого діапазону хвиль на організм людини, тварин і рослин.
- Юридично-моральний
- Тут можуть бути серйозні проблеми з порушенням приватного життя людей. Технологія потужна і може виникнути спокуса тотального слідування за громадянами. Китайці слідкують за уйгурами і без 5G. З 5G можна буде слідкувати за всією планетою. Тут самим людям треба бути солідарними в недопущенні порушення їхнього приватного життя.
- Фінансово-економічний
- Потрібно буде встановлювати дуже багато базових станцій. Це дороге задоволення. Дась воно виправдане, а десь і ні. Щоб подивитися фільм в Ютубі достатньо і 4G і навіть 3G. До розумних будинків і безпілотних автомобілів ще далеко.
Спостерігаймо разом за розвитком подій і не втрачаймо пильності.
Картинку з шкалою я взяв з статті на білоруському сайті Сети 5G: будущее мобильной индустрии или чума 21 века? Можете почитати що пиуть в Білорусі.